fbpx
0-2 metai,  Knygos mažiausiems

Pačių mažiausių skaitiniai. Trumpas intro, kaip renkamės knygas.

Rinkti knygas vaikams nuo kokių 2-3 metų yra vienas malonumas. Man rodos, tokių knygų pirkėjų randas vis daugiau, todėl ir pasiūla didėja. O su ja, džiugu, leidyklos pateikia vis daugiau įvairovės. Ko, deja, neina pasakyti apie knygas, skirtas patiems mažiausiems – iki 2 metų vaikams. Bet skaityti juk būtina, kaip neskaityti! Tad čia būna darbelio bandant kažką įdomaus (ar bent padoraus) surasti, neretai tenka ir nusivilti, ir kartelę nuleisti. Trumpas intro, į ką atkreipiu dėmesį rinkdamasi knygas mūsų mažajai P.

  • Kartoniniai lapai – patikėkite aistringi mažieji skaitytojai ir tokias sugeba suskaityti taip, kad tenka jas ne po sykį gydyti lipnia juostele, Jei pirkčiau ne kietais lapais, matyt tektų laminuot prieš skaitant 🙂 Nooors… čia irgi idėja 🙂
  • Knygelės su atvartais – smulkiajai motorikai lavinti, o labiausiai tai  atradimo džiaugsmui ir interaktyvesniam skaitymui.
  • Knygelės su skirtingais liečiamais paviršiais smulkiajai motorikai lavinti – blizgūs, čežantys, pypsintys ir pan.
  • Knygelės su garsais – atradimo džiaugsmui, interaktyvesniam skaitymui (kas gali vaikui būt smagiau nei paspaust mygtuką? 🙂 ).
  • Eiliuoti tekstai, poezija – rimas ir ritmika, teksto muzikalumas patraukia vaikus, tekstas geriau įsimenamas, lavina kalbą.
  • Tema – labai gaila, kad kūdikiams skirtos knygos kietais lapais dažniausiai būna vien tik apie fermas ir gyvūnus, na dar kokius traktorius. Nieko nesakau – gerai žinoti, ir kaip karvė ar kiaulė atrodo, ką sako, kur gyvena, ypač, jei artimųjų, giminių aplinkoje jau realių kaimo pavyzdžių nebeturime. Bet juk yra ir be ūkio patrauklių temų smalsiems mažiesiems. Puikus pavyzdys – garsinė Selemono Paltanavičiaus knyga apie paukščius su įrašytais paukščių balsais.
  • Iliustracijos – nenoriu labai absoliutinti, bet kokie 80%+ knygų kūdikiams (turiu omeny tas lytėjimo ar kietais lapais) yra kičų kičas. Tad neslėpsiu, labai man liūdna, kad šitoj knygų kategorijoje dažniausiai savo estetinius lūkesčius tenka padėti toli toli į šalį ir rinktis geriausius iš blogiausių.

O pabaigai – apie skaitymo naudą mažiesiems. Kokia skaitymo nauda patiems mažiausiems, kurie tas knygas daugiau plėšo ir kramto? Ar verta? Aš sakau verta ir būtina. Skaitykime nuo mažų dienų, net jei tos knygos ir labiau žaislinės, vaikų dantimis ir pirštais dorojamos. Tačiau jos mokina ryšio su knyga, paprasčiausiai versti puslapius, o juose atrasti informacijos, suteikia pažinimo ir atradimo džiaugsmo.

Kalbant apie gilesnius dalykus, štai nuostabus reziumė iš profesionalo lūpų – literatūros tyrinėtojo Kęstučio Urbos žodžiai apie tai, kokią dovaną suteikiame vaikams skaitydami nuo pat mažumės:

„Jų kalba bus turtingesnė ir gražesnė. Jie bus subtilesni, mat net ir apie gyvūnėlius klausydamiesi, įgis psichologinių santykių, bendravimo pagrindų. Jie labiau mylės ir brangins savo artimuosius. Jų vaikystės prisiminimai bus gražesni. Jie bus daug smalsesni (man pati baisiausia vaiko ar paauglio ypatybė – bodėjimas viskuo). Jie bus labiau išprusę. Jie lengviau įsilies į kultūros pasaulį. Na, tiesiog… juose bus daugiau žmogaus!“

Citata iš čia: https://mamoszurnalas.lt/skaitymas-patiems-maziausiems/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *