fbpx
2-4 metai,  4-6 metai,  Paveikslėlių knygos

Smalsumą žadinantys Darbėnai arba iš tikrųjų – o ką žmonės dirba visą dieną?

Richard Scarry Ką žmonės dirba visa dieną”

APIE

Kas nežino šitos knygos? 🙂 Kas jos pats neskaitė vaikystėje? 🙂 Fragmentuotos istorijos apie Darbėnų miestelį ir jo gyventojus ir aišku apie tai, ką jie veikia, ką pluša visą dieną.

AMŽIUS

2-6

PLIUSAI

+ Visų laikų visų vaikų viena iš temų favoričių: profesijos.

+ Smagios iliustracijos, kurios knygoje atlieka pagrindinę rolę. Todėl knyga labai tinkama vartyti ir su mažesniu ( 1-2 m. vaiku), kuriam dar kiek sunkiau susikaupti ir klausyti istorijos, tiek su vyresniu, kuriam jau smalsu ir nuosekli istorija bei nuodugnesnis paveikslėlių detalių tyrinėjimas. Tad knygos iliustracijos vienareikšmiškai bus tikras džiaugsmas vaikų akims.

+ Neperkrautas tekstas: aiškios temos, kuriose istorija, išskaidyta į trumpus tekstukus. Čia kaip ir minėjau, labai aktualu tiems, kam sunkiau sekasi klausyti nuoseklių istorijų ir pasakų. Veikėjų charakterių gausa.

+ Pažintinė funkcija (iš kur atsiranda elektra, duona, drabužiai, išteklių (vandens, medžio) gavyba ir nauda, kt.).

MINUSAI

– Knyga pirmąsyk išleista 1968 m., tad visiškai natūralu, kad dauguma istorijų ar detalių jose šiai dienai yra neaktualios. Pvz.: kai kuriuos darbus jau pakeitė technologijos ar jie iš esmės jau atliekami visiškai kitaip. Kas galbūt gali labiau jaudinti ir versti tėvus dvejot, ar verta knygą vaikams skaityti – tai klišinis ir atgyvenęs moterų ir vyrų vaidmenų pateikimas. Ar verta dėl to piktintis ir knygą boikotuoti – čia jau kiekvienos šeimos atskiras sprendimas. Mums knyga savu laiku (skaitėme kažkur nuo 2 iki 2,5 metų intensyviau, po to jau vis rečiau) labai lipo. Nors neslėpsiu, kai ką skaitydama aš šiek tiek praleisdavau ar pakeisdavau. 🙂 O jei tik galimybė atsirasdavo ir noro netrūkdavo – prie man nepriimtinų vietų lįsdavom su sūnum giliau pakapstyt. Aišku, aš naiviai pasvajoju apie tai, kaip būtų smagu išvysti šiuos laikus atspindinčius Darbėnus ar jei bent kažkas panašaus lietuvių kalba būtų išversta. Bet viską susumuojant, knyga vistiek labai gera. 🙂

PASIKALBAM

Kiekviena istorija esanti knygoje gali atverti ne vieną klausimą diskusijai su vaiku. Jei skaitome apie vandenį ar medį – skaitymą galime pratęsti pakalbėdami apie tai, kodėl svarbu tausoti išteklius. Jei skaitome apie ligoninę, gaisrinę, policiją – galime šnekėti apie šių profesijų svarbą, apie žmones, kurių darbas mus gelbėti ir mums padėti. Apie saugumą, atsakingą elgesį, pasitikėjimą šių profesijų atstovais. Abstraktesnės temos pokalbiui su vaiku: Kuo tu nori būti užaugęs? Kaip norėtum, kad atrodytų tavo diena? O kaip atrodo dabar? Kas šiose istorijose jau nebe taip, pasenę? Pažangos, technologijų svarba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *